GPC V. GPP
 
p GPC@GPP7-16-08 - 7/16/2008                          
                                    Results                                   

Event 1  Mixed 17 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mutants-MI  'A'                                        NT    1:52.97    8 
     1) Powell, Bailey 16               2) Boggs, Roby 15                
     3) Stevens, Jackie 16              4) Hessburg, Joe 16              
  2 City of Grosse Pointe Norbs  'A'                  2:02.15    1:53.13    4 
     1) Bruce, Victoria 17              2) Cockell, David 17             
     3) Effinger, Kendall 17            4) Calcaterra, David 17          
  3 City of Grosse Pointe Norbs  'B'                       NT   x2:08.81 
     1) Smith, Christopher 16           2) Bernard, Jack 16              
     3) Frisby-Zedan, Jeanne 16         4) Constant, Abigail 15          
  4 City of Grosse Pointe Norbs  'C'                       NT   x2:41.57 
     1) Murphy, Jake 14                 2) Leto, Nick 13                 
     3) McKay, Victoria 16              4) Mullinger, Jenna 15           

Event 2  Boys 12 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 City of Grosse Pointe Norbs  'A'                  2:22.74    2:27.78    8 
     1) Alam, Jack 12                   2) Kruse, William 12             
     3) Kersten, Jack 12                4) Bernard, Rudy 12              
  2 Mutants-MI  'A'                                        NT    2:34.06    4 
     1) Flynn, Victor 12                2) Due, Zach 11                  
     3) Francis, Devlin 11              4) Czajka, Drew 11               
  3 City of Grosse Pointe Norbs  'B'                       NT   x3:18.62 
  4 Mutants-MI  'B'                                        NT   x4:17.69 
     1) Hessburg, Matthew 11            2) Heide, James 11               
     3) Harrison, Drew 11               4) Boyce, William 11             
-- City of Grosse Pointe Norbs  'C'                       NT         DQ 

Event 3  Girls 12 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 City of Grosse Pointe Norbs  'A'                  2:44.39    2:18.78    8 
     1) DeBoer, Claire 12               2) Hartz, Catherine 11           
     3) Cockell, Scarlet 12             4) Taras, Emma 12                
  2 Mutants-MI  'A'                                        NT    2:23.44    4 
     1) Clevenger, Elizabeth 12         2) Phillips, Meg 11              
     3) Belanger, Erin 12               4) DerManalian, Arianna 12       
  3 Mutants-MI  'B'                                        NT   x2:43.60 
     1) Hall, Carolin 11                2) Wang, Amanda 11               
     3) Rogers, Alex 11                 4) Hampton, Carly 12             
  4 City of Grosse Pointe Norbs  'C'                       NT   x2:51.67 
     1) Hanna, Sophie 10                2) Zak, Ellie 11                 
     3) Thibault, Catherine 12          4) Constant, Rebecca 11          
  5 Mutants-MI  'C'                                        NT   x2:53.58 
     1) Hubbell, Bridget 12             2) Mylnark, Emily 11             
     3) Smith, Ann 12                   4) Peck, Hannah J 11             
-- City of Grosse Pointe Norbs  'B'                       NT         DQ 
     1) Brandt, Regan 12                2) Fisher, Claire 11             
     3) Smith, Caroline 12              4) Murphy, Katie 11              

Event 4  Mixed 12 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mutants-MI  'A'                                        NT    2:01.94    8 
     1) Boggs, Lily 12                  2) Richards, Alexandra 12        
     3) Clevenger, Elizabeth 12         4) Belanger, Erin 12             
  2 City of Grosse Pointe Norbs  'A'                  2:16.16    2:09.69    4 
     1) Wilkinson, Samuel 12            2) Wizner, Casey 12              
     3) Effinger, Annie 12              4) Trost, Kat 12                 
  3 Mutants-MI  'B'                                        NT   x2:33.90 
     1) Fisher, Lindsey 12              2) Allen, Kira 11                
     3) Kruse, Sydney 11                4) Ames, Anabell 12              
  4 City of Grosse Pointe Norbs  'B'                       NT   x2:52.13 
     1) Baratta, Elizabeth 9            2) Flournoy, Madeleine 9         
     3) Rooney, Emma 10                 4) Turco, Calyx 9                
  5 Mutants-MI  'C'                                        NT   x3:03.53 
     1) Hennessy, Bridget 11            2) Quinn, Mary 11                
     3) Smith, Nina 11                  4) Sharp, Griffin 11             
  6 City of Grosse Pointe Norbs  'C'                       NT   x3:28.99 
     1) Backman, Kameron 9              2) Bourke, Eliza 8               
     3) Day, Elizabeth 9                4) Bollenbacher, Elise 10        

Event 5  Boys 14 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Powell, Zach              14 GPP-MI                    NT    1:03.16    5 
  2 Leto, Nick                13 Norbs                1:23.18    1:22.10    3 
  3 Griskie, Christopher      13 Norbs                1:39.35    1:36.59    2 
  4 Boyce, William            11 GPP-MI                    NT    2:04.59    1 

Event 6  Girls 14 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Kaminski, Jessie          13 GPP-MI                    NT    1:12.25    5 
  2 Johnson, Laurel           13 Norbs                1:12.88    1:13.18    3 
  3 Weiland, Becky            13 Norbs                     NT    1:15.83    2 
  4 Condino, Carrie           14 GPP-MI                    NT    1:17.56    1 
  5 Jones, Kelsey             14 GPP-MI                    NT   x1:18.60 
  6 Labadie, Sarah            14 Norbs                     NT   x1:33.35 

Event 7  Boys 17 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Boggs, Roby               15 GPP-MI                    NT    1:00.68    5 
  2 Cockell, David            17 Norbs                1:03.34    1:03.16    3 
  3 Kaminski, Brad            15 GPP-MI                    NT    1:03.57    2 
  4 Brackett, Wayne           16 Norbs                1:08.77    1:04.16    1 
  5 Allen, Johnny             15 GPP-MI                    NT   x1:07.81 
  6 Bernard, Jack             16 Norbs                1:11.68   x1:11.18 

Event 8  Girls 17 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Carey, Kathryn            17 Norbs                1:07.59    1:07.87    5 
  2 Powell, Bailey            16 GPP-MI                    NT    1:08.52 
  3 Phillips, Lindsey         15 GPP-MI                    NT    1:09.20    3 
  4 Constant, Abigail         15 Norbs                1:13.12    1:13.37    2 
  5 Auk, Sarah                16 GPP-MI                    NT   x1:13.50    1 
-- McKay, Victoria           16 Norbs                     NT         DQ 

Event 9  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Conlan, Liam               8 GPP-MI                    NT      18.56    5 
  2 Muawad, William            8 GPP-MI                    NT      19.20    3 
  3 Thomas, Terrence           8 Norbs                  19.46      25.56    2 
  4 Mallegg, Cam               6 Norbs                  24.80      26.53    1 
  5 Cornille, Charlie          8 GPP-MI                    NT     x27.49 
  6 Crader, William            6 Norbs                  35.30     x27.69 

Event 10  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Crader, Sara               8 Norbs                  19.73      18.46    5 
  2 Zak, Cameron               8 Norbs                  18.05      19.25    3 
  3 Morris, Erin               8 GPP-MI                    NT      19.59    2 
  4 Konieczny, Katie           8 GPP-MI                    NT      21.37    1 
  5 Thibault, Isabelle         8 Norbs                  23.75     x24.32 
  6 Due, Abigail               8 GPP-MI                    NT     x24.78 

Event 11  Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Francis, Riley             7 GPP-MI                    NT      42.82    5 
  2 Stackpoole, Blake          8 GPP-MI                    NT      43.75    3 
  3 Frasier, Anthony           8 Norbs                  47.41      43.91    2 
  4 Mico, Dylan                7 Norbs                  51.95      49.82    1 
  5 Kuhnlein, Daniel           8 GPP-MI                    NT     x50.13 
  6 McCarron, Brady            7 Norbs                  59.98     x59.10 

Event 12  Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Hughes, Alex               8 GPP-MI                    NT      41.67    5 
  2 Cauvel, Sarah              7 Norbs                  43.82      42.50    3 
  3 Lagrou, Liesel             8 Norbs                  43.77      44.56    2 
  4 Konieczny, Katie           8 GPP-MI                    NT      51.51    1 
  5 Calcaterra, Elizabeth      8 GPP-MI                    NT     x52.45 
  6 Dyament, Lindsay           7 Norbs                  47.73     x53.68 

Event 13  Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Francis, Camron            9 GPP-MI                    NT      32.45    5 
  2 Trost, Andrew             10 Norbs                  32.95      32.91    3 
  3 Dietz, Kevin              10 GPP-MI                    NT      37.19    2 
  4 Labadie, Brendan           9 Norbs                  37.56      38.15    1 
  5 Campau, Adam              10 Norbs                  48.36     x39.42 
  6 Morris, Noah               9 GPP-MI                    NT     x39.53 

Event 14  Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Sohn, Margaret            10 Norbs                  36.96      34.56    5 
  2 Carrier, Abby             10 Norbs                  35.98      36.15    3 
  3 Simmet, Sarah              9 GPP-MI                    NT      36.63    2 
  4 Hubbell, Claire            9 GPP-MI                    NT      41.16    1 
  5 Troscinski, Maria          9 GPP-MI                    NT     x46.59 
  6 Griskie, Chloe             5 Norbs                1:05.21   x1:02.97 

Event 15  Boys 12 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Francis, Devlin           11 GPP-MI                    NT      29.69    5 
  2 Alam, Jack                12 Norbs                  30.92      30.81    3 
  3 Kersten, Jack             12 Norbs                  31.15      31.94    2 
  4 Wilkinson, Samuel         12 Norbs                  35.67     x36.87 
  5 Czajka, Drew              11 GPP-MI                    NT      41.16    1 
  6 Boyce, William            11 GPP-MI                    NT     x53.53 

Event 16  Girls 12 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Griskie, Kaylee           11 Norbs                  28.44      27.75    5 
  2 Taras, Emma               12 Norbs                  31.23      31.82    3 
  3 Richards, Alexandra       12 GPP-MI                    NT      32.46    2 
  4 DerManalian, Arianna      12 GPP-MI                    NT      35.38    1 
  5 Platt, Claire             11 Norbs                  41.16     x37.56 
  6 Ottenhoff, Sally          11 GPP-MI                    NT     x43.53 

Event 17  Boys 14 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Powell, Zach              14 GPP-MI                    NT      24.59    5 
  2 Hessburg, Luke            14 GPP-MI                    NT      25.65    3 
  3 Leto, Nick                13 Norbs                  31.61      31.72    2 
  4 Duffield, Ethan           13 Norbs                  32.14      32.06    1 
  5 Troscinski, Nathan        14 GPP-MI                    NT     x34.18 

Event 18  Girls 14 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Wilkinson, Caroline       14 Norbs                  28.48      28.87    5 
  2 Condino, Carrie           14 GPP-MI                    NT      29.13    3 
  3 Taras, Alison             14 Norbs                  29.23      29.25    2 
  4 Satterfield, Emily        13 GPP-MI                    NT      31.36    1 
  5 Wizner, Casey             12 Norbs                  33.36     x31.44 
  6 Mannino, Nichole          14 GPP-MI                    NT     x34.80 

Event 19  Boys 17 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Cambell, Craig            15 GPP-MI                    NT      24.20    5 
  2 Hessburg, Jack            17 GPP-MI                    NT      24.70    3 
  3 Johnson, Cam              15 Norbs                  24.47      24.72    2 
  4 Effinger, Sam             15 Norbs                  36.79      25.29    1 
  5 Calcaterra, David         17 Norbs                  25.05     x25.53 
  6 Cornelli, Peter           15 GPP-MI                    NT     x30.38 

Event 20  Girls 17 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Murphy, Kacey             16 Norbs                  26.30      26.43    5 
  2 Stevens, Jackie           16 GPP-MI                    NT      26.44    3 
  3 Phillips, Lindsey         15 GPP-MI                    NT      27.43    2 
  4 Bruce, Victoria           17 Norbs                  27.30      27.56    1 
  5 Henning, Allie            16 GPP-MI                    NT     x29.75 
  6 Llorens, Jeanette         14 Norbs                  28.86     x30.15 

Event 21  Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Conlan, Liam               8 GPP-MI                    NT      21.30    5 
  2 Frasier, Anthony           8 Norbs                  22.40      23.62    3 
  3 Cooper, Jay                8 Norbs                  24.92      27.43    2 
  4 Calcaterra, Matthew        8 GPP-MI                    NT      28.99    1 
  5 Reith, Parker              8 GPP-MI                    NT     x29.43 
  6 Susalla, Harry             8 Norbs                  28.77     x29.99 

Event 22  Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Morris, Erin               8 GPP-MI                    NT      21.27    5 
  2 Lee, Ina                   8 Norbs                  22.62      21.37    3 
  3 Peruski, Alexandra         8 GPP-MI                    NT      22.88    2 
  4 Reynolds, Catelyn          8 Norbs                  24.33      24.13    1 
  5 Stackpoole, Kylie          1 GPP-MI                    NT     x26.41 
  6 Rooney, Elizabeth          8 Norbs                  27.36     x34.95 

Event 23  Boys 10 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Ross, Bennett             10 Norbs                  20.46      19.78    5 
  2 Clevenger, Morgan          9 GPP-MI                    NT      22.77    3 
  3 Mallegg, Connor            9 Norbs                  21.27      22.99    2 
  4 Piepszowski, Joshua       10 GPP-MI                    NT      23.03    1 
  5 Thibault, Mark             9 Norbs                  22.78     x23.04 
  6 Frick, Clark               9 GPP-MI                    NT     x25.38 

Event 24  Girls 10 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Sohn, Margaret            10 Norbs                  18.10      17.22    5 
  2 Walsh, Molly              10 Norbs                  20.95      20.31    3 
  3 Vern, Kathleen             9 GPP-MI                    NT      20.81    2 
  4 Vern, Roslyn               9 GPP-MI                    NT      21.42    1 
  5 Campbell, Alyssa          10 GPP-MI                    NT     x23.27 
  6 Hurley, Maddy              4 Norbs                     NT     x35.29 

Event 25  Boys 12 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Jackson, Patrick          11 Norbs                  33.41      32.81    5 
  2 Due, Zach                 11 GPP-MI                    NT      36.98    3 
  3 Alam, Jack                12 Norbs                  39.60      37.37    2 
  4 Bernard, Rudy             12 Norbs                  46.41     x41.83 
  5 Flynn, Victor             12 GPP-MI                    NT      44.07    1 
  6 Hessburg, Matthew         11 GPP-MI                    NT     x55.83 

Event 26  Girls 12 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Boggs, Lily               12 GPP-MI                    NT      31.28    5 
  2 Griskie, Kaylee           11 Norbs                  34.26      33.28    3 
  3 DeBoer, Claire            12 Norbs                     NT      34.69    2 
  4 Clevenger, Elizabeth      12 GPP-MI                    NT      39.03    1 
  5 Prentice, Blake           11 Norbs                  41.47     x40.49 
  6 Rogers, Alex              11 GPP-MI                    NT     x42.50 

Event 27  Boys 14 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Murphy, Jake              14 Norbs                  30.45      29.63    5 
  2 Cozad, Peter              14 GPP-MI                    NT      37.60    3 
  3 Duffield, Ethan           13 Norbs                  38.06      38.97    2 
  4 Troscinski, Nathan        14 GPP-MI                    NT      43.63    1 
  5 Labadie, Bailey           13 Norbs                  51.24     x49.91 
-- Powell, Zach              14 GPP-MI                    NT         DQ 

Event 28  Girls 14 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Weiland, Becky            13 Norbs                  34.68      35.00    5 
  2 MacConnachie, Kelsey      13 GPP-MI                    NT      35.40    3 
  3 Taras, Alison             14 Norbs                  35.42      35.78    2 
  4 Alam, Carolyn             13 Norbs                  35.47     x37.10 
  5 Mannino, Nichole          14 GPP-MI                    NT      42.69    1 
  6 Mannino, Natalie          14 GPP-MI                    NT     x43.70 

Event 29  Boys 17 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Cambell, Craig            15 GPP-MI                    NT      30.13    5 
  2 Hessburg, Joe             16 GPP-MI                    NT      30.76    3 
  3 Smith, Christopher        16 Norbs                  33.25      32.22    2 
  4 Calcaterra, David         17 Norbs                  37.92      32.91    1 
  5 Ross, Bennett             10 Norbs                     NT     x46.33 
-- Cornelli, Peter           15 GPP-MI                    NT         DQ 

Event 30  Girls 17 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Bruce, Victoria           17 Norbs                  30.32      29.91    5 
  2 Powell, Bailey            16 GPP-MI                    NT      31.80    3 
  3 Cools, Kyla               15 GPP-MI                    NT      32.54    2 
  4 Murphy, Kacey             16 Norbs                  34.50      34.06    1 
  5 Auk, Sarah                16 GPP-MI                    NT     x34.65 
  6 Mullinger, Jenna          15 Norbs                  44.42     x44.33 

Event 31  Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Stackpoole, Blake          8 GPP-MI                    NT      26.77    5 
  2 Francis, Riley             7 GPP-MI                    NT      27.89    3 
  3 Mulcahy, Colin             8 GPP-MI                    NT     x28.73 
  4 Thomas, Terrence           8 Norbs                  28.46      31.09    2 
  5 Poplawski, John            7 Norbs                  30.31      31.63    1 
-- McKay, Truman              8 Norbs                  34.68         DQ 

Event 32  Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Hughes, Alex               8 GPP-MI                    NT      22.97    5 
  2 Crader, Sara               8 Norbs                  24.63      23.12    3 
  3 Voytowich, Hannah          8 Norbs                  27.18      25.96    2 
  4 Kania, Shanell             8 Norbs                  28.89     x26.54 
  5 Calcaterra, Elizabeth      8 GPP-MI                    NT      26.68    1 
  6 MacLean, Megan             8 GPP-MI                    NT     x31.99 

Event 33  Boys 10 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mico, Logan                9 Norbs                  21.77      21.37    5 
  2 Labadie, Brendan           9 Norbs                  21.76      21.38    3 
  3 Ryan, Graham              10 GPP-MI                    NT      21.89    2 
  4 Cauvel, Brendan           10 Norbs                  23.62     x22.02 
  5 Clevenger, Morgan          9 GPP-MI                    NT      22.53    1 
  6 Burgoyne, Jack             9 GPP-MI                    NT     x23.02 

Event 34  Girls 10 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Perri, Grace              10 Norbs                  19.12      18.47    5 
  2 Clark, Hailey             10 GPP-MI                    NT      20.50    3 
  3 Carrier, Abby             10 Norbs                  21.50      21.31    2 
  4 Hubbell, Claire            9 GPP-MI                    NT      22.90    1 
  5 Piccione, Emily           10 GPP-MI                    NT     x23.18 
  6 Flournoy, Margaux          7 Norbs                  42.55     x40.56 

Event 35  Boys 12 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Due, Zach                 11 GPP-MI                    NT      41.81    5 
  2 Kruse, William            12 Norbs                  44.18      42.28    3 
  3 Bernard, Rudy             12 Norbs                  46.95      43.44    2 
  4 Flynn, Victor             12 GPP-MI                    NT      47.30    1 
  5 Czajka, Drew              11 GPP-MI                    NT     x50.38 
  6 Damaskinos, Michael       12 Norbs                1:00.93     x54.08 

Event 36  Girls 12 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Boggs, Lily               12 GPP-MI                    NT      35.34    5 
  2 Trost, Kat                12 Norbs                  40.00      38.78    3 
  3 Cockell, Scarlet          12 Norbs                  39.99      38.85    2 
  4 Phillips, Meg             11 GPP-MI                    NT      39.09    1 
  5 Hartz, Catherine          11 Norbs                  40.73     x39.59 
  6 Moss, Julia               11 GPP-MI                    NT     x43.27 

Event 37  Boys 14 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Hessburg, Luke            14 GPP-MI                    NT      31.94    5 
  2 Moss, Ben                 13 GPP-MI                    NT      35.67    3 
  3 Lagrou, Alex              13 Norbs                  40.49      41.25    2 
  4 Cozad, Peter              14 GPP-MI                    NT     x44.12 
-- Griskie, Christopher      13 Norbs                  46.08         DQ 

Event 38  Girls 14 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Wilkinson, Caroline       14 Norbs                  38.65      37.15    5 
  2 Jones, Kelsey             14 GPP-MI                    NT      38.03    3 
  3 Llorens, Jeanette         14 Norbs                  39.23      39.57    2 
  4 Satterfield, Emily        13 GPP-MI                    NT      39.97    1 
  5 Ottenhoff, Emma           14 GPP-MI                    NT     x45.55 
  6 Holm, Samantha            13 Norbs                  51.50     x45.60 

Event 39  Boys 17 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Boggs, Roby               15 GPP-MI                    NT      31.03    5 
  2 Cockell, David            17 Norbs                     NT      31.62    3 
  3 Hessburg, Joe             16 GPP-MI                    NT      31.83    2 
  4 Allen, Johnny             15 GPP-MI                    NT     x32.59 
  5 Johnson, Cam              15 Norbs                  33.71      34.25    1 
  6 Bernard, Jack             16 Norbs                  35.40     x35.03 

Event 40  Girls 17 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Carey, Kathryn            17 Norbs                  34.50      34.78    5 
  2 Constant, Abigail         15 Norbs                  35.14      35.16    3 
  3 Cools, Kyla               15 GPP-MI                    NT      35.98    2 
  4 Frisby-Zedan, Jeanne      16 Norbs                  37.69     x36.59 
  5 Baker, Emma               16 GPP-MI                    NT      37.32    1 
  6 Dennehy, Claire           16 GPP-MI                    NT     x39.65 

Event 41  Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Muawad, William            8 GPP-MI                    NT      20.47    5 
  2 Mico, Dylan                7 Norbs                  28.37      25.12    3 
  3 Cooper, Jay                8 Norbs                  27.50      25.28    2 
  4 Clevenger, Griffin         8 GPP-MI                    NT      26.34    1 
  5 Kuhnlein, Daniel           8 GPP-MI                    NT     x29.25 
  6 Hurley, John               7 Norbs                  29.10     x29.57 

Event 42  Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Cauvel, Sarah              7 Norbs                  21.59      20.81    5 
  2 Peruski, Alexandra         8 GPP-MI                    NT      21.03    3 
  3 Lagrou, Liesel             8 Norbs                  25.18      23.00    2 
  4 Trost, Sarah               7 Norbs                  28.91     x29.15 
  5 Peruski, Gabriella         7 GPP-MI                    NT      31.09    1 
  6 Due, Abigail               8 GPP-MI                    NT     x32.54 

Event 43  Boys 10 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Francis, Camron            9 GPP-MI                    NT      16.41    5 
  2 Trost, Andrew             10 Norbs                  17.34      16.90    3 
  3 Dietz, Kevin              10 GPP-MI                    NT      18.49    2 
  4 Griskie, Joshua           10 Norbs                  20.05      19.16    1 
  5 Dotson, Joey               9 GPP-MI                    NT     x24.40 
-- Campau, Jack               9 Norbs                  24.37         DQ 

Event 44  Girls 10 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Murphy, Izzy              10 Norbs                  16.50      16.50    5 
  2 Simmet, Sarah              9 GPP-MI                    NT      18.04    3 
  3 Walker, Elanore           10 Norbs                  19.63      18.31    2 
  4 Tuuri, Clare               9 GPP-MI                    NT      20.28    1 
  5 Hampton, Lilly             9 GPP-MI                    NT     x22.24 

Event 45  Boys 12 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Jackson, Patrick          11 Norbs                  30.71      30.57    5 
  2 Francis, Devlin           11 GPP-MI                    NT      32.31    3 
  3 Kersten, Jack             12 Norbs                  41.09      38.87    2 
  4 Wilkinson, Samuel         12 Norbs                  44.16     x43.22 
  5 Kay, Jack                 11 GPP-MI                    NT    1:04.07    1 
-- Sharp, Griffin            11 GPP-MI                    NT         DQ 

Event 46  Girls 12 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Belanger, Erin            12 GPP-MI                    NT      32.19    5 
  2 DeBoer, Claire            12 Norbs                  33.24      34.97    3 
  3 Trost, Kat                12 Norbs                  35.94      35.18    2 
  4 Effinger, Annie           12 Norbs                  40.02     x37.79 
  5 Smith, Ann                12 GPP-MI                    NT      47.59    1 
-- Mellows, Alexis           12 GPP-MI                    NT         DQ 

Event 47  Boys 14 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Murphy, Jake              14 Norbs                  28.60      27.63    5 
  2 Moss, Ben                 13 GPP-MI                    NT      31.69    3 
  3 Cozad, Peter              14 GPP-MI                    NT      37.77    2 
  4 Lagrou, Alex              13 Norbs                  44.50      38.63    1 

Event 48  Girls 14 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Kaminski, Jessie          13 GPP-MI                    NT      29.84    5 
  2 Johnson, Laurel           13 Norbs                  31.91      31.84    3 
  3 Mott, Eliza               14 Norbs                  35.23      33.62    2 
  4 MacConnachie, Kelsey      13 GPP-MI                    NT      35.23    1 
  5 Stavale, Christina        13 GPP-MI                    NT     x41.97 
  6 Nestor, Danielle          13 Norbs                     NT     x42.40 

Event 49  Boys 17 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Brackett, Wayne           16 Norbs                  27.20      26.25    5 
  2 Effinger, Sam             15 Norbs                  28.16      27.34    3 
  3 Kaminski, Brad            15 GPP-MI                    NT      27.35    2 
  4 Hessburg, Joe             16 GPP-MI                    NT      28.54    1 
  5 Dennehy, John             15 GPP-MI                    NT     x31.25 

Event 50  Girls 17 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Stevens, Jackie           16 GPP-MI                    NT      28.69    5 
  2 Effinger, Kendall         17 Norbs                  29.16      28.91    3 
  3 Henning, Allie            16 GPP-MI                    NT      31.70    2 
  4 Frisby-Zedan, Jeanne      16 Norbs                  33.60      31.91    1 
  5 Dennehy, Claire           16 GPP-MI                    NT     x32.54 
-- McKay, Victoria           16 Norbs                  52.09         DQ 

Event 51  Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mutants-MI  'A'                                        NT    1:20.02    8 
     1) Stackpoole, Blake 8             2) Francis, Riley 7              
     3) Clevenger, Griffin 8            4) Conlan, Liam 8                
  2 City of Grosse Pointe Norbs  'A'                  1:37.65    1:25.94    4 
     1) Thomas, Terrence 8              2) Cooper, Jay 8                 
     3) Mico, Dylan 7                   4) Frasier, Anthony 8            
  3 City of Grosse Pointe Norbs  'B'                       NT   x1:33.16 
     1) Hanna, Marc 8                   2) Poplawski, John 7             
     3) Stricker, Maxwell 8             4) Fox, Andrew 7                 
  4 Mutants-MI  'B'                                        NT   x1:47.10 
     1) Reith, Parker 8                 2) Cornille, Charlie 8           
     3) Mulcahy, Colin 8                4) Calcaterra, Matthew 8         
  5 City of Grosse Pointe Norbs  'C'                       NT   x1:55.14 
     1) Wilkinson, Thomas 8             2) Mallegg, Cam 6                
     3) Semaan, Anthony 8               4) Calcaterra, Peter 8           

Event 52  Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 City of Grosse Pointe Norbs  'A'                  1:30.65    1:20.24    8 
     1) Zak, Cameron 8                  2) Crader, Sara 8                
     3) Walker, Amelia 8                4) Cauvel, Sarah 7               
  2 Mutants-MI  'A'                                        NT    1:22.88    4 
     1) Hughes, Alex 8                  2) Morris, Erin 8                
     3) Peruski, Alexandra 8            4) Konieczny, Katie 8            
  3 Mutants-MI  'B'                                        NT   x1:36.77 
     1) Calcaterra, Elizabeth 8         2) Due, Abigail 8                
     3) Mulcahy, Keagan 8               4)                               
  4 City of Grosse Pointe Norbs  'C'                       NT   x1:42.69 
     1) Carlyle, Lillian 7              2) Crow, Catherine 7             
     3) Leonard, Emma 7                 4) Whitney, Elise 8              
  5 Mutants-MI  'C'                                        NT   x1:44.09 
     1) Ottenhoff, Abby 8               2) Glasser, Madeline 8           
     3) Lynch, Hannah 8                 4) Stackpoole, Kylie 1           
  6 City of Grosse Pointe Norbs  'B'                       NT   x1:44.74 
     1) McDonald, Hailey 8              2) Turco, Amelia 7               
     3) Nestor, Christina 8             4) Miller, Hannah 8              

Event 53  Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 City of Grosse Pointe Norbs  'A'                  1:11.28    1:06.75    8 
     1) Labadie, Brendan 9              2) Griskie, Joshua 10            
     3) Mallegg, Connor 9               4) Trost, Andrew 10              
  2 Mutants-MI  'A'                                        NT    1:07.67    4 
     1) Dietz, Kevin 10                 2) Morris, Noah 9                
     3) Clevenger, Morgan 9             4) Francis, Camron 9             
  3 City of Grosse Pointe Norbs  'B'                       NT   x1:17.22 
     1) Mico, Logan 9                   2) Thibault, Mark 9              
     3) McCarron, Brady 7               4) Cauvel, Brendan 10            
  4 Mutants-MI  'B'                                        NT   x1:25.83 
     1) Piepszowski, Joshua 10          2) Ryan, Graham 10               
     3) Dotson, Joey 9                  4) Frick, Clark 9                
  5 Mutants-MI  'C'                                        NT   x1:34.09 
     1) Burgoyne, Jack 9                2) Tucker, Ethan 9               
     3) Sharp, Andrew 9                 4) Berg, Rick 9                  
  6 City of Grosse Pointe Norbs  'C'                       NT   x1:48.79 
     1) Kruse, Charles 9                2) Weideman, Steven 8            
     3) Brundage, Weston 6              4) Campau, Jack 9                

Event 54  Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 City of Grosse Pointe Norbs  'A'                  1:09.76    1:06.06    8 
     1) Perri, Grace 10                 2) Carrier, Abby 10              
     3) Murphy, Izzy 10                 4) Sohn, Margaret 10             
  2 Mutants-MI  'A'                                        NT    1:10.91    4 
     1) Hubbell, Claire 9               2) Vern, Roslyn 9                
     3) Burgoyne, Maddie 10             4) Simmet, Sarah 9               
  3 Mutants-MI  'B'                                        NT   x1:18.28 
     1) Erickson, Libby 10              2) Vern, Kathleen 9              
     3) Tuuri, Clare 9                  4) Engstrom, Sophia 10           
  4 Mutants-MI  'C'                                        NT   x1:27.72 
     1) Fabry, Madelyn 10               2) Yeamans, Claire 9             
     3) Akary, Nahida 9                 4) Troscinski, Maria 9           
  5 City of Grosse Pointe Norbs  'B'                       NT   x1:34.19 
     1) Ashkar, Sarah 7                 2) Boyer, Maddalena 8            
     3) Walsh, Grace 7                  4) Charbonneau, Sarah 8          
  6 City of Grosse Pointe Norbs  'C'                       NT   x2:18.33 
     1) MacKay, Leah 8                  2) MacKay, Paisley 6             
     3) Lady, Abigail 8                 4) Kreisler, Mary Kate 9         

Event 55  Boys 200 Yard Freestyle 57 Years Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mutants-MI  'A'                                        NT    1:41.67    8 
     1) Powell, Zach 14                 2) Hessburg, Luke 14             
     3) Moss, Ben 13                    4) Cambell, Craig 15             
  2 City of Grosse Pointe Norbs  'A'                  2:02.55    1:41.78    4 
     1) Johnson, Cam 15                 2) Jackson, Patrick 11           
     3) Effinger, Sam 15                4) Brackett, Wayne 16            
  3 City of Grosse Pointe Norbs  'B'                       NT   x2:35.40 
     1) Lagrou, Alex 13                 2) Labadie, Bailey 13            
     3) Day, Gabe 11                    4) Damaskinos, Michael 12        
  4 Mutants-MI  'B'                                        NT   x2:56.73 
-- Mutants-MI  'C'                                        NT         DQ 

Event 56  Girls 200 Yard Freestyle 57 Years Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mutants-MI  'A'                                        NT    1:50.48    8 
     1) Phillips, Lindsey 15            2) Condino, Carrie 14            
     3) Cools, Kyla 15                  4) Kaminski, Jessie 13           
  2 City of Grosse Pointe Norbs  'A'                  2:01.94    1:50.59    4 
     1) Murphy, Kacey 16                2) Johnson, Laurel 13            
     3) Griskie, Kaylee 11              4) Effinger, Kendall 17          
  3 Mutants-MI  'C'                                        NT   x2:27.45 
     1) Piepszowski, Leah 12            2) Ottenhoff, Emma 14            
     3) Burke, Sydney 15                4) Brieden, Rachel 14            
  4 City of Grosse Pointe Norbs  'B'                       NT   x2:40.51 
     1) Garey, Hannah 11                2) Platt, Avery 10               
     3) Rapai, Maggie 12                4) Nixon, Annika 11              
  5 City of Grosse Pointe Norbs  'C'                       NT   x2:53.18 
     1) Flournoy, Morgane 11            2) Hanna, Sophie 10              
     3) Stevenson, Claire 11            4) Tripp, Hannah 11              
-- Mutants-MI  'B'                                        NT         DQ 
     1) Baker, Emma 16                  2) Jones, Kelsey 14              
     3) Mannino, Natalie 14             4) Satterfield, Emily 13         

                   Women - Team Rankings - Through Event 56                   

  1. Mutants                              16